Lütfen kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin. Yeni Şifre alın
Şimdi üye Ol
x

Aşkın Nur Yengi

Aşkın Nur Yengi

 

3.7.1970 yılında İstanbul’da doğdu. İlk öğrenimini Erenköy ilk okulundatamamladı.Ortaokul öğrenimine Türk Musikisi Devlet konservatuarında çello öğrencisi olarak başladı, 11 yıllık bir öğrenim sürecinden sonra mezun oldu. 1981 yılında orta öğrenimine devam ederken Onno Tunç orkestrasındaSezen Aksu‘nun vokalisti olarak görev almaya başladı.

1986 yılında Harun Kolçak ile birlikte Eurovizyon şarkı yarışmasında “Haydi söyle” adlı şarkıyla bireysel olarak boy göstermeye başladı. Bu yılı takiben 1987 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı yarışmasında “Yeniden“, 1988 AntalyaAltın Portakal‘da “Portakal çiçeği“, 1989 Çeşme Müzik festivalindeArtık hiç ağlama” adlı parçalarla uluslararası platformlarda birincilik ödüllerini kazandırdı.
1990 yılında “Sevgiliye” adlı ilk abümü, iki milyonluk trajı ile son dönemde çıkan ilk başarılı genç sanatçı olarak adını duyurmasını sağladı. Ardından gelen yıllarda, “Hesap ver“, “Sıramı bekliyorum“, “Karaçiçeğim“, “Haberci“, “Aşk kazası“, Rafet el Roman ile “Peşindeyim” single’ı, “Aşkın Nur Yengi 2002” ve son olarak “Yasemin Yağmurları” adlı abümlerini yaptı.Almanya, Belçika, İngiltere, İsviçre, İsveç, Hollanda, ABD gibi birçok dünya ülkesine sayıları yüzleri aşan turnelere çıktı.Malta ve ingiltere’de klipler çekti. Aşkın Nur Yengi, başarılı albümleriyle sürdürdüğü müzik kariyerinin yanısıra yer aldığı değişik projelerle yelpazesini genişletti.
-80’li yıllardan bu yana birçok Reklam müziklerini seslendirdi.
Kurtuluş adlı belgeselde Atatürk‘ün akrabası Fikriye hanımı canlandırdı ve jenerik müziğini yorumladı.
– 2001 yılında Levent Kırca ve ekibiyle birlikte “kadıncıklar” adlı Tiyatrooynunda tiyatro sahnesiyle tanıştı.
– Aynı yıl yine Levent Kırca ve ekibiyle birlikte “Olacak Okadar Tv” adlı güldürü programında rol aldı ve ve bu süre zarfında programın müzik direktörlüğünü üstlendi.
– “Cesur Kuşku” ve “Baylar Bayanlar” adlı dizilerde oyunculuğunu ilerletti.

0 ile ilgili düşünceler “Aşkın Nur Yengi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir